Koormustest ehk koormus-EKG on elektrokardiogrammi ja vererõhu pidev registreerimine kehalise koormuse tingimustes koormusrajal (treadmill’il) või jalgrattal.
Koormustesti tulemused annavad võimaluse võrrelda patsiendi võimekust soolise ja vanuselise keskmisega ning korduval uuringul ka iseendaga.
Koormustesti tulemuste alusel saab välja selgitada patsiendi jaoks optimaalse kehalise koormuse, samuti määrata adekvaatset kehalist koormust infarkti või muu südamehaiguse järel.
Koormustest võimaldab uurida südame seisundit ja erinevate koormuste korral tekkivaid muutusi. See on vajalik uuring paljude südamehaiguste avastamiseks, kus rahuolukorra EKG võib olla täiesti normi piires.
Ka sportlasel on kasulik teada, milliste pulsisageduste juures on soovitav treenida. Samuti annab uuring informatsiooni koormustaluvusest hetkel, mida on oluline arvesse võtta näiteks enne treeningute alustamist treenimata või vähetreenimata inimesel.
Testi viib läbi arst.
Protseduur kestab ligikaudu pool tundi. Uuring kujutab endast kõndimist liikuval rajal. Ülakehale on kinnitatud elektroodid, mille abil registreeritakse EKG-d. Koormuse raskusastmed määratakse iga patsiendi jaoks eraldi. Samas mõõdetakse ka vererõhku.
Testi tulemuste vastuse saab kätte kohe pärast uuringut.
Koormustest on diagnostiline meetod, kus laboratoorsetes tingimustes uuritakse organismi kohanemisreaktsioone doseeritud füüsilisele koormusele.