Diastaasi hindamine ja nõustamine

Kõhu eesseina keskosas asub kõhu valgejoon, mis ühendab omavahel paremal ja vasakul kehapoolel asuvad kõhulihased ühtseks koostööd tegevaks tervikuks.

Raseduse korral muutub kõhu suurus, kuju ja ümbermõõt märgatavalt ja see avaldab valgejoonele survet – tekkivat seisundit nimetatakse diastaasiks. Lihtsalt öeldes kõhulihaste parem ja vasak pool kaugenevad ehk lahknevad üksteisest.

Väike diastaas esineb sünnituse hetkeks pea kõigil naistel. Kuid sellist seisundit esineb ka mittesünnitanud naistel, lastel ja meestel.

Oma olemuselt on valgejoon sidekude –  struktuur, mis omab teatavat elastsust, kuid pikaajalise venituse ja surve korral muudab ta oma esialgset kuju ning taastumine endisesse olekusse nõuab aega ja sobivat keskkonda.

Kuna diastaasi paranemist mõjutab kogu keha tervis – see kuidas sa liigud, hingad ja oma keha igapäevategevustes (näiteks lapse tõstmisel või kandmisel) koormad, on taastumise protsessil väga olulised just spetsiifilised harjutused, mida aitab sul teha ja juhendab meie spetsialist.

Meie diastaasi hindamise ja nõustamise teenus sisaldab:

  • Diastaasi hindamist
  • Füsioterapeudi soovitusi sobilike harjutuste osas vastavalt kliendi hetkeseisundile ja eesmärkidele
  • Füsioterapeudi soovitusi teiste taastumist toetavate meetodite osas – teipimine, tugivöö ja korseti vajadus, keisrilõikega kaasneva haava teraapia
  • Füsioterapeudi soovitusi teiste spetsialistide kaasamise vajalikkuse osas

Pea meeles

Diastaasist paranemine on aktiivne protsess – selleks, et saavutada parimad tulemused anname sulle mõned näpunäited:

  1. Võta taastumiseks aega, aga ära jää ka ootama. 36% naistest, kellel oli sünnituse hetkeks diastaas tekkinud, püsis see ka 5-7 nädala möödudes. Diastaasi teke raseduse ajal ja järk-järguline taastumine peale sünnitust on tegelikult organismi kaitsemehhanism. See muudab kõhu eesseina nõrgemaks, vähendab kõhusisest rõhku ja annab sellega võimaluse taastuda vaagnapõhja lihastel, millega raseduse ja sünnituse käigus samuti suured muutused toimusid. Vaagnapõhja tervise huvides on pigem kasulik, kui diastaas sulgub veidi hiljem. Selleks, et hinnata diastaasi paranemist on siiski oluline fikseerida selle seisund spetsiaalse testi abil.
  2. Õpi tunnetama oma keha ja vastavalt sellele korrigeerima oma kehahoiakut ja kehaasendeid.
  3. Hinga nii, et iga sissehingamine laiendab kõhuõõnt 360 kraadi.
  4. Seisa sirgelt – toetu võrdselt mõlemale jalale, hoia vaagen ja rinnakorv ühel joonel, tuharalihased pingevabad.
  5. Tee harjutusi, mis aitavad korrektset kehahoiakut säilitada. Tugevad tuharalihased, kehatüvi ja vaagnapõhi on eelduseks diastaasi paranemisele. Harjutuste valikul nõustab sind meie füsioterapeut.

Kuigi pole olemas ühte ideaalset kehahoiakut, on siiski olemas mõned reeglid ja juhised, mida meeles pidada, et olla tugev ja terve ning tunda end hästi:

    • Rinnakorv peaks asetsema vaagna kohal. See vähendab koormust kõhu valgejoonele ja võimaldab sul õigesti hingata. Samuti aitab see puusapainutajatel lihastel teha oma tööd õigesti ja see ennetab seljavalu. Kui sinu rinnakorv on lükatud ette, ei ole võimalik teha sügavat sissehingamist, mis suruks õhu allapoole ja venitaks vaagnapõhja. Kui selline survesüsteem ei tööta korrektselt aeglustab see vaagnapõhja ja diastaasi taastumist.
    • Puusade asend – paljudel inimestel on harjumus nö rippuda oma puusade peal – see tähendab õlad asuvad puusadest tagapool. Selg ja tuharad asuvad ühel joonel. Õlad ja puusad peaksid aga asetsema ühel joonel ning tuharad seljast tagapool. „Puusadel rippuv” kehaasend mõjub koormavalt nii alaselja lülidele kui ka kõhu valgejoonele, sest lihaste asemel pinguldub kõhu valgejoon – ülekoormus aga aeglustab selle parenemist.
  1. Tee harjutusi, mis aitavad saavutada lihastasakaalu. Eesmärk on ühtlaselt ja õigel ajahetkel, piisava tugevusega töötavad välimised kõhu põiklihased, kõhu sirglihas ja kõhu ristlihas.
  2. Alusta liikumise ja treeningutega järk-järgult ja õigeaegselt:
    • Väldi järgnevaid harjutusi: eesplank, kätekõverdused, pallina rullimine, kosmonaut, istessetõus, lõuatõmme, kükid, käte jõuharjutused seistes, jõutõmme, topispalli vise üle pea, kehaasendi muutmised joogas, jooksmine, ujumine
    • Need harjutused ei ole tingimata alatiseks keelatud, kuid on oluline, et keha oleks nende tegemiseks piisavalt tugev. Selle üle, kas oled juba suuremaks koormuseks valmis, aitab sul otsustada meie füsioterapeut.
  1. Naudi taastumise protsessi – muutuste toimumise kiirus on igaühel individuaalne, kuid tulemused saabuvad igaljuhul.

LISAINFO JA BRONEERIMINE:

Teenuste hindadega saab tutvuda meie hinnakirjas
Telefon: +372 333 1100
E-post: registratuur@corrigo.ee